Skip to main content

Zielona energia w 6 krokach

1

Kontakt z doradcą

Umów się z naszym konsultantem na bezpłatne spotkanie w dogodnym dla Ciebie terminie.
2

Wizja lokalna

Nasz doradca przeprowadzi szczegółową analizę lokalnych warunków i dobierze odpowiednie rozwiązania.
3

Podpisanie umowy

Po akceptacji oferty podpisz umowę, która jest dla Ciebie gwarantem realizacji instalacji zgodnie z ustaleniami.
4

Projekt instalacji

Nasi projektanci stworzą dla Ciebie indywidualny, dopasowany do Twoich potrzeb projekt wykonawczy instalacji fotowoltaicznej.
5

Montaż

Po akceptacji projektu przystępujemy do montażu systemu fotowoltaicznego.
6

Podłączenie instalacji

Na koniec zgłosimy Twoją instalację do odpowiedniego zakładu energetycznego oraz programu "Mój Prąd".

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą oraz niezobowiązującej oferty!

Klient indywidualnyKlient biznesowy

Najczęściej zadawane pytania

1. Ogólne

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd elektryczny, który docelowo zasila naszą instalację elektryczną w domu. Dzięki temu możemy korzystać z wyprodukowanej energii elektrycznej.

Czy panele słoneczne produkują energię jak nie ma słońca?
Panele fotowoltaiczne produkują energię nawet w pochmurne dni, jednak nasza instalacja jest zdecydowanie bardziej wydajna gdy świeci słońce.

Dlaczego tak ważny jest falownik?
Falownik (inwerter) to serce instalacji fotowoltaicznej. To dzięki niemu prąd stały zmienia się w energię elektryczną.

Czy mikroinstalacja jest samoobsługowa?
Instalacja fotowoltaiczna jest całkowicie bezobsługowa. Nie trzeba myć paneli, gdyż deszcz całkowicie usuwa z nich kurz. Dzięki aplikacji możemy śledzić produkcję energii i cieszyć się z niezależności energetycznej i oszczędności.

2. Na czasie

Na czym polega system rozliczeniowy net – billing?
Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły od 01.04.2022 r. każdy prosument będzie rozliczany w systemie net billing, który polega rozliczaniu wartościowym nadwyżki wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną na zasadzie transakcji kupna – sprzedaży.

Czy mając instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci przed 01.04.2022 r. też będę rozliczany w systemie net billing?
Nie, prosumenci, którzy zdążyli podłączyć instalację przed 01.04.2022 r. będę rozliczani w systemie opustów przez 15 lat.

3. Dofinansowania

Kto może starać się o dofinansowanie z programu „Mój Prąd”?
Wnioskodawcą programu „Mój Prąd” jest osoba fizyczna, która kupiła instalację fotowoltaiczną i rozlicza się na nowych zasadach w systemie net – billing.

Dla kogo jest program „Moje Ciepło”?
Beneficjentem programu „Moje Ciepłe” jest osoba fizyczna, która zakupiła pompę ciepła do nowo wybudowanego domu, którego jest właścicielem. Pamiętać należy, że zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkownie nie może być złożone nie wcześniej niż 01.01.2022r.

Kto może skorzystać z dofinansowania „Czyste Powietrze”?
Program „Czyste Powietrze” jest dedykowany osobom fizycznym, które modernizują swoje domy i wymieniają nieefektywne źródło ciepła na pompę ciepła i np. dodatkowo montują jeszcze instalację fotowoltaiczną.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać podatnicy PIT, właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy realizują inwestycje związane z termomodernizacją nieruchomości. Kwota odliczenia nie może być wyższa niż 53 000 zł.

Ulga inwestycyjna – kto może z niej skorzystać?
Z ulgi inwestycyjnej może skorzystać rolnik, który odprowadza podatek rolny. Dzięki instalacji fotowoltaicznej gospodarz rolny ma możliwość odliczenia aż 25% wartości inwestycji.

4. Magazyn Energii

Jak działa magazyn energii?
Magazyn energii jest to urządzenie gromadzące nadwyżkę wyprodukowanej energii, co pozwala uniknąć przesyłania energii do sieci. Jest to bardzo dobra alternatywa, aby uniezależnić się energetycznie.

Jak dobrać wielkość magazynu do instalacji fotowoltaicznej?
Magazyn energii powinno się dobrać, do potrzeb zużycia energii w przypadku braku zasilania z sieci. Najistotniejszym elementem jest, to aby dobrać wielkość magazynu do mocy instalacji fotowoltaicznej a w tym pomoże nasz doradca.

Ile lat gwarancji ma magazyn energii?
Okres gwarancji zależy od producenta, ale generalnie jest to 10 lat.

5. Pompa ciepła

Jak dobrać pompę ciepła?
Właściwy dobór pompy ciepła do warunków w jakich ma pracować jest kluczowy, tylko wtedy urządzenie będzie działało długo i wydajnie.

Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • system ogrzewania jaki znajduje się w domu;
  • sumaryczne straty ciepła budynku;
  • zapotrzebowanie na energię do ogrzania ciepłej wody użytkowej;
  • lokalizację instalacji.

Jak działa pompa ciepła?
Zasada działania pomp ciepła opiera się ona na powtarzających się stale przemianach fizycznych (sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu i skraplaniu), dzięki którym ciepło transportowane jest z miejsca, w którym je pozyskujemy do odbiorników.

Urządzenie pobiera energię z dolnego źródła (gruntu, wody czy lub powietrza).

W transporcie energii uczestniczy czynnik grzewczy krążący w układzie, pochłania on ciepło z otoczenia i oddaje do samej pompy ciepła. Wyjątek stanowi powietrzna pompa ciepłą, w której system pobiera energię bezpośrednio z otoczenia.

Ciepło trafia do parownika, wymiennika w którym czynnik grzewczy odparowuje, następnie trafia do sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie i temperaturę. Ostatnim etapem jest skroplenie czynnika w wymienniku zwanym skraplaczem, w tym właśnie miejscu następuje przekazanie energii do instalacji wewnętrznej budynku. Woda podgrzana w ten sposób, przy pomocy pomp obiegowych trafia do instalacji co i cwu. Skroplony czynnik natomiast wraca do parownika.

Proces przebiega w sposób bezobsługowy.

Jak dobrać pompę ciepła do mojego zapotrzebowania na ogrzewanie domu?
Budynki nowopowstałe powinny posiadać dokumentację projektową z danymi określającymi zapotrzebowanie na ciepło.

Jeśli jednak nie dysponujemy takimi danymi, aby urządzenie działało w sposób ekonomiczny i długotrwały, nie należy sugerować się jedynie powierzchnią budynku do którego dobieramy pompę ciepła, ale również czynnikami takimi jak:

  • kubatura domu
  • straty ciepła przez przegrody budowlane (rodzaj izolacji termicznej)
  • ilość łazienek i domowników (zużycie ciepłej wody)
  • średnioroczne temperatury

Jaka jest żywotność pompy ciepła?
Większość producentów określa żywotność pompy ciepła na ok 20 lat.

6. Techniczne

Jak sparować falownik z routerem?
Aby sparować falownik z routerem należy postępować zgodnie z instrukcją (załączyć dokument w pdf z instrukcją od Michała)

Co zrobić gdy jest za wysokie napięcie w sieci?
Należy wysłać wezwanie do dostosowania parametrów sieci do swojego Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) – w tym miejscu wstawić załącznik w pdf z pismem.

Jak zalogować do aplikacji falownika?
Po wymianie licznika na dwukierunkowy, nasza firma zakłada klientowi konto w aplikacji falownika. Aby zalogować się do aplikacji falownika, należy ją ściągnąć ze Sklepu Google lub Apple Store i postępować zgodnie z nią.

Jak wygląda wymiana licznika na dwukierunkowy przez OSD?
Po zgłoszeniu wniosku o przyłączenie do sieci, Operator (OSD) ma 30 dni na jego wymianę. OSD weryfikuje zgłoszenie i jeśli nie ma żadnych uwag oraz korekt, to umawia się z klientem na wymianę licznika. Monterzy zdejmują stary licznik, zakładają nowy i podpisują protokół zdawczo – odbiorczy. Po wymianie licznika instalacja fotowoltaiczna jest już gotowa do działania.