Skip to main content

Fotowoltaika dotacje

Wypełnij formularz, zostaw swoje dane i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą. Dowiedz się, na jaką dotację możesz liczyć wybierając instalację fotowoltaiczną dla Twojego domu lub firmy. Poznaj sprawdzone metody finansowania inwestycji OZE, w tym atrakcyjny kredyt lub leasing. Obiecujemy, że skontaktujemy się z Tobą w przeciągu jednego dnia roboczego.

 • SZEROKI ZAKRES DOTACJI DO FOTOWOLTAIKI, POMP CIEPŁA ORAZ MAGAZYNÓW ENERGII
 • PROGRAMY DOFINANSOWAŃ NA FOTOWOLTAIKĘ DLA PROSUMENTÓW, FIRM I ROLNIKÓW
 • ATRAKCYJNY KREDYT I LEASING INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ
 • ULGI PODATKOWE NA FOTOWOLTAIKĘ DLA OSÓB FIZYCZNYCH I PRZEDSIĘBIORSTW
 • „CZYSTE POWIETRZE”, „MÓJ PRĄD”, „ENERGIA PLUS”, ULGA TERMOMODERNIZACYJNA I INNE
 • PONAD 170 PRZYZNANYCH DOTACJI DLA NASZYCH KLIENTÓW
 • BAZA SPRAWDZONYCH BANKÓW I FIRM LEASINGOWYCH SPECJALIZUJĄCYCH SIĘ W FINANSOWANIU INWESTYCJI OZE

  Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Energypack sp. z o.o., ul. Świeradowska 47, 02-662 Warszawa, NIP: 5213751980, KRS: 0000642571, REGON: 365660647. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane na potrzeby realizacji niniejszego zapytania, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. oraz Ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).

  Fotowoltaika dofinansowanie

  Fotowoltaika – dofinansowanie inwestycji

  Na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej można uzyskać różnego rodzaju pomoc finansową. Zalicza się do niej ulgi, dotacje i programy dofinansowujące.

  Dofinansowanie na fotowoltaikę dla prosumenta

  Prosument ma możliwość wyboru spośród programów dofinansowujących „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”, a także skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Pierwszy z nich, program priorytetowy „Mój Prąd” realizowany jest przez Narodowy Funduszu Ochrony i Środowiska. Odbyło się już wiele edycji tego programu. Ma on na celu wesprzeć osoby fizyczne w inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną. Dzięki niemu prosument zyskuje do 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie (do 50% kosztów kwalifikowanych). Programy i terminy składania wniosków można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej.

  Z programem „Mój Prąd” można połączyć ulgę termomodernizacyjną. Dzięki niej koszty inwestycji można odliczyć od podatku, jeżeli łącznie kwota nie jest wyższa niż 53 tys. zł.

  Kolejny program „Czyste Powietrze” jest realizowany przez ten sam organ, czyli NFOŚiGW. Jego realizacja trwa do 2029 roku, a jego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji gazów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Koszty kwalifikujące się do dofinansowania powinny wynosić pomiędzy 7 a 53 tys. zł, natomiast sama wysokość dofinansowania jest uzależniona od wysokości dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

  Dotacje na fotowoltaikę dla firm

  Dotację na fotowoltaikę dla przedsiębiorstw można uzyskać z Programu Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska „Energia Plus”. Obejmuje on inwestycje o minimalnej kwocie 500 tys. zł. Realizowany będzie do końca 2025 roku, jednak wnioski składać można do 2023 roku. Do kosztów inwestycji zalicza się samo przygotowanie dokumentacji wraz z audytem energetycznym, zarządzanie przedsięwzięciem oraz realizacja inwestycji, czyli montaż i zatrudnienie ekipy budowlanej, ewentualne wynajęcie potrzebnego sprzętu itp. Istnieją dwie formy dofinansowania w tym programie. Pierwszy to bezzwrotna dotacja wynosząca do 50% kosztów kwalifikowanych (od 250 tys. zł w górę). Druga dotacja występuje w formie pożyczki zwrotnej, wówczas można otrzymać do 80% kwoty kwalifikowanej.

  Ulga na fotowoltaikę dla gospodarstw rolnych

  Ulga na fotowoltaikę, która przysługuje gospodarstwom rolnym to ulga inwestycyjna. Jest ona dostępna wyłącznie dla podmiotów płacących podatek rolny. Przyznaje się ją dopiero po zakończeniu inwestycji i wynosi ona 25% poniesionych kosztów. Zalicza się do nich zarówno zakup sprzętu jak i montaż. Należy pamietać natomiast, że wszystkie wydatki muszą zostać udokumentowane rachunkami i kolejno przedstawione odpowiedniemu organowi.

  Leasing instalacji fotowoltaicznej dla firm 

  Leasing instalacji fotowoltaicznej dla firm to korzystna forma finansowania tej inwestycji. Przy dobraniu odpowiedniej raty miesięczne koszty leasingu będą mniejsze niż dotychczasowe rachunki za energię elektryczną. Oznacza to, że inwestycja od samego początku zarabia. Przy rosnących cenach energii jest to wyjątkowo opłacalne rozwiązanie.

  Dotacje do fotowoltaiki – najczęściej zadawane pytania

  Tutaj wkrótce pojawią się najczęściej zadawane pytania dotyczące dotacji oraz programów dofinansowań dla fotowoltaiki. W międzyczasie zapraszamy do kontaktu lub odwiedzenia ogólnego FAQ.

  Zobacz również

  Instalacja 49,41 kWp Sulejówek

  Instalacja 39,84 kWp Borzęcin Duży

  Instalacja 39,96 kWp Biała

  Instalacja 49,98 kWp Rzeszów

  Instalacja 49,98 kWp Piotrków Trybunalski

  Instalacja 49,8 kWp Krosna Wieś

  Instalacja 90 kWp Błaszki

  Fotowoltaika dla firm

  Fotowoltaika dla domu

  Farmy PV