Skip to main content

Fotowoltaika w zimie

Wypełnij formularz, zostaw swoje dane i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą. Dowiedz się więcej na temat fotowoltaiki i jej działania o każdej porze roku, nawet zimą. Obiecujemy, że skontaktujemy się z Tobą w przeciągu jednego dnia roboczego.

 • CZY FOTOWOLTAIKA ZIMĄ PRODUKUJE ENERGIĘ?
 • CZY FOTOWOLTAIKA W POLSCE MA SENS?
 • ODŚNIEŻANIE FOTOWOLTAIKI
 • PRODUKCJA ENERGII PRZEZ FOTOWOLTAIKĘ W POCHMURNE DNI
 • FOTOWOLTAIKA W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM
 • FOTOWOLTAIKA W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM

  Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Energypack sp. z o.o., ul. Świeradowska 47, 02-662 Warszawa, NIP: 5213751980, KRS: 0000642571, REGON: 365660647. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane na potrzeby realizacji niniejszego zapytania, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. oraz Ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).

  Działanie fotowoltaiki zimą

  Fotowoltaika w zimie

  Panuje powszechne i mylne przekonanie na temat tego, że fotowoltaika zimą nie działa – nie produkuje energii. Prawda jest jednak taka, że panele fotowoltaiczne nie działają jedynie wtedy, gdy są całkowicie pokryte śniegiem oraz w nocy. To w tych dwóch sytuacjach nie docierają do nich promienie słoneczne, więc nie mogą one zostać przekształcone w energię elektryczną. W związku z tym, panele fotowoltaiczne działają zimą za dnia, tak jak w przypadku każdej innej pory roku. Zadbać należy o to, by na ich powierzchni nie gromadziły się złogi śniegu. Liczba słonecznych godzin w zimie jest zdecydowanie mniejsza niż w lecie, co powoduje, że wydajność systemu może spaść. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z obniżaniem się temperatury, wydajność paneli fotowoltaicznych wzrasta, co oznacza, że najlepszymi warunkami do produkcji energii są chłodne i słoneczne dni, jakie mamy głównie zimą.

  Fotowoltaika a opady śniegu

  W Polsce, przez większą część zimy, opady śniegu padają przede wszystkim w grudniu, styczniu i lutym. W tym okresie wytwarzane są najmniejsze ilości energii elektrycznej. Na szczęście panele słoneczne wykonane z bardzo trwałych materiałów są odporne na opady śniegu, a nawet na jego zaleganie (choć w małych ilościach i stosunkowo krótkim czasie). Zwykle panele montuje się pod kątem 30-40 stopni, co umożliwia łatwiejsze zsuwanie się śniegu.

  Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie a śnieg zalegający na dachu

  Panele fotowoltaiczne najczęściej są montowane w stosunkowo niewielkiej odległości od powierzchni dachu, co pozwala na samoistne osuwanie się śniegu. Zazwyczaj nie ma potrzeby odśnieżania ogniw słonecznych zimą, ale jeśli zdecydujemy się na to, trzeba zachować szczególną ostrożność i używać miękkiej szczotki. W większości przypadków, śnieg sam rozpuści się, gdy zostanie nagrzany słońcem. Jeśli opady są wyjątkowo duże, a złogi śniegu nagromadziły się w większych ilościach, które nie mają możliwości osunięcia się, warto skorzystać z usług profesjonalnego zespołu, który usunie śnieg – jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie (zarówno jeśli chodzi o możliwość uszkodzenia paneli, jak i bezpieczeństwo osoby odśnieżającej powierzchnie znajdujące się na dużych wysokościach).

  Fotowoltaika w Polsce – warto czy nie?

  Na naszej szerokości geograficznej posiadanie paneli fotowoltaicznych ma największy sens biorąc pod uwagę cały rok. Dlaczego? Mimo, że fotowoltaika produkuje najwięcej energii w okresie od maja do września, to jej efektywność wcale nie spada drastycznie w okresie zimowym. W pozostałych miesiącach działają one równie wydajnie i stabilnie. Oznacza to, że działają one mniej więcej stale i równomiernie przez cały rok. Wpływa to pozytywnie na wydajność ogniw, które przez to zużywają się wolniej.

  Produkcja energii przez fotowoltaikę w pochmurne dni

  Pomimo tego, że w dni pochmurne wytwarzana jest mniejsza ilość energii, to nie ma to dla konsumenta zbyt dużego znaczenia. Operatorzy sieci energetycznej rozliczają wytworzoną energię w skali roku, a nie miesiąca, dlatego ważne jest sumaryczne ilości słonecznych godzin w ciągu roku. Istnieje również możliwość połączenia fotowoltaiki z magazynem energii, dzięki czemu nadmiar energii wyprodukowanej np. w słoneczne dni, będzie przechowywany i dostępny do wykorzystania nocą czy też w momencie wytwarzania mniejszych ilości energii.

  Fotowoltaika w zimie – najczęściej zadawane pytania

  Tutaj wkrótce pojawią się najczęściej zadawane pytania dotyczące fotowoltaiki zimą. W międzyczasie zapraszamy do kontaktu lub odwiedzenia ogólnego FAQ.

  Zobacz również

  Instalacja 49,41 kWp Sulejówek

  Instalacja 39,84 kWp Borzęcin Duży

  Instalacja 39,96 kWp Biała

  Instalacja 49,98 kWp Rzeszów

  Instalacja 49,98 kWp Piotrków Trybunalski

  Instalacja 49,8 kWp Krosna Wieś

  Instalacja 90 kWp Błaszki

  Fotowoltaika dla firm

  Fotowoltaika dla domu

  Farmy PV