Skip to main content

Fotowoltaika falownik

Wypełnij formularz, zostaw swoje dane i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą. Dowiedz się więcej na temat falowników i tego, jak wygląda ich instalacja z Energypack. Obiecujemy, że skontaktujemy się z Tobą w przeciągu jednego dnia roboczego.

 • CZYM JEST FALOWNIK DO FOTOWOLTAIKI?
 • CO ROBI INWERTER SOLARNY?
 • JAK DZIAŁA FALOWNIK?
 • W KTÓRYM MIEJSCU POWINIEN ZNAJDOWAĆ SIĘ FALOWNIK?
 • JAK DALEKO UMIEŚCIĆ FALOWNIK OD FOTOWOLTAIKI?
 • FOTOWOLTAIKA BEZ FALOWNIKA
 • INWERTER A MIKROINWERTER DO FOTOWOLTAIKI.
 • NA CZYM POLEGA DZIAŁANIE MIKROINWENTERA?

  Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Energypack sp. z o.o., ul. Świeradowska 47, 02-662 Warszawa, NIP: 5213751980, KRS: 0000642571, REGON: 365660647. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane na potrzeby realizacji niniejszego zapytania, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. oraz Ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).

  Czym jest i jak działa falownik do fotowoltaiki

  Fotowoltaika falownik

  Falownik nazywany inaczej inwerterem solarnym jest sercem instalacji fotowoltaicznej. To właśnie to urządzenie przetwarza prąd stały (DC), który produkują panele fotowoltaiczne na prąd zmiany (AC), który jest wykorzystywany bezpośrednio do zasilania urządzeń elektrycznych znajdujących się w gospodarstwach domowych lub biurach.

  Zadania falownika

  Oprócz kluczowego zadania sterownika, jakim jest zmiana prądu stałego na zmienny, ma on również kilka innych istotnych zastosowań. Inwerter solarny kontroluje i monitoruje parametry pracy sieci. Nieustannie przetwarza informacje dotyczące częstotliwości i napięcia oraz reaguje, kiedy normy obu z parametrów nie są zachowane. Zbiera również informacje o pracy paneli fotowoltaicznych i na tej podstawie dzięki wykorzystaniu układu śledzenia maksymalnego punktu pracy modułów MPPT optymalizuje pracę.

  Zasada działania falownika

  Falowniki charakteryzują się formą i jakością sygnału wyjściowego, czyli przebiegiem czasowym napięcia prądu przemiennego. Im lepszy falownik, tym więcej prądu stałego potrafi zmienić w prąd przemienny. Najlepsze urządzenia osiągają sprawność ponad 98 procent, czyli potrafią zmienić praktycznie całość energii, jaka jest im dostarczana.

  Podczas przetwarzania energii w falowniku powstają straty, które oddaje on w formie ciepła, czyli nagrzewa się. W tym celu falownik powinien być wyposażony w wentylatory oraz radiatory, które odpowiadają za odprowadzanie ciepła i mniejsze nagrzewania części elektronicznych. Falownik podłączony do sieci dostosowuje się do jej częstotliwości i fazy po to, by możliwym było dostarczenie do niej przetworzonej energii.

  Gdzie umieścić falownik?

  Pytanie, gdzie umieścić falownik powinien zadać sobie każdy inwestor. Jest to niezwykle istotna kwestia, która ma wpływ zarówno na produkcję energii, jak i bezpieczeństwo użytkowania całej instalacji. Falowniki posiadają stopień ochrony IP65, jednak długookresowe narażenie na czynniki pogodowe (deszcz, śnieg, a nawet promienie słoneczne) może skutkować zmniejszeniem ich żywotności.

  Najlepszym miejscem do zamontowania falownika będzie to zacienione i zadaszone, które chronić będzie go jednocześnie przed promieniami słonecznymi i opadami śniegu i deszczu. Falownik powinno montować się w odległości od krawędzi powierzchni, tak aby trzymał się możliwie jak najbardziej stabilnie. Jego stopień odchylenia nie powinien wynosić więcej niż 15 stopni. Należy zwrócić uwagę, aby falownik znajdował się w miejscu umożliwiającym szybkie odłączenie instalacji od zasilania w razie wystąpienia awarii, czyli w odległości nie większej niż 10 metrów od głównej rozdzielni. Niepoprawne ustawienie falownika może skutkować produkcją mniejszej ilości energii elektrycznej w porównaniu z jego poprawnym ułożeniem, a co za tym idzie zmniejszeniem korzyści finansowych inwestora.

  Fotowoltaika bez falownika

  Falownik jest sercem instalacji fotowoltaicznej, bez którego nie ma możliwości jej działania. To przecież on odpowiada za przemianę prądu. Tradycyjny falownik można jednak zastąpić mikroinwenterem, który ma takie samo działanie. Różnica między inwenterem a mikroinwenterem występuje w kwestii montażu podzespołów. Jeśli wybiera się mikrofalowniki, trzeba liczyć się z tym, że będzie ich potrzebował każdy panel pv z osobna. Oznacza to, że tyle, ile paneli mamy, tyle 1-2 kg mikroinwenterów będzie należało zamontować. Dlaczego mikrofalowników potrzeba aż tylu a inwenter jeden? Jest to spowodowane ich dużo mniejszym rozmiarem, a co za tym idzie mocą. Pojedynczy mikrofalownik przetwarza energię jedynie z jednego panelu. Przez mniejsze obciążenie mikroinwenterów charakteryzują się one większą żywotnością niż tradycyjne falowniki.

  Falownik do fotowoltaiki – najczęściej zadawane pytania

  Tutaj wkrótce pojawią się najczęściej zadawane pytania dotyczące falowników. W międzyczasie zapraszamy do kontaktu lub odwiedzenia ogólnego FAQ.

  Zobacz również

  Instalacja 49,41 kWp Sulejówek

  Instalacja 39,84 kWp Borzęcin Duży

  Instalacja 39,96 kWp Biała

  Instalacja 49,98 kWp Rzeszów

  Instalacja 49,98 kWp Piotrków Trybunalski

  Instalacja 49,8 kWp Krosna Wieś

  Instalacja 90 kWp Błaszki

  Fotowoltaika dla firm

  Fotowoltaika dla domu

  Farmy PV