Skip to main content

Pompy ciepła

Oszczędności i komfort o każdej porze roku

Korzyści finansowe

  • Znacznie niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację
  • Mniejsze koszty inwestycyjne i eksploatacyjne (odpadają koszty kotłowni, komina, instalacji gazowej itp.)
  • Programy dofinansowań z funduszy unijnych („Czyste powietrze”, „Moje ciepło”)
  • Amortyzacja do kilku lat
  • Niezależność od galopujących cen gazu i paliw stałych
  • Wyższa wartość i atrakcyjność nieruchomości

Korzyści ekologiczne

  • Obniżka emisji CO2 o 20% (w porównaniu do kotłów gazowych)
  • Kilkukrotna redukcja emisji gazów cieplarnianych
  • Brak emisji spalin
  • Wykorzystanie energii odnawialnej w ok. 70%
  • Najwyższa klasa energetyczna A++ i A+++

Korzyści technologiczne i funkcjonalne

  • Wysoka niezawodność
  • Trwałość wszystkich komponentów
  • Cicha praca
  • Doskonałe połączenie z instalacją fotowoltaiczną (redukcja energii zużywanej przez pompę ciepła oraz zwiększenie autokonsumpcji prądu wygenerowanego z paneli, co maksymalizuje korzyści w systemie Net-billing)
  • Możliwość integracji z innymi inteligentnymi urządzeniami np. klimatyzacją, rekuperacją, a nawet pralką (Smart Grid Ready)
  • Gwarancja nawet do 10 lat

Korzyści z komfortu i bezpieczeństwa

  • Komfort cieplny zarówno w zimie, jak i latem
  • Najwyższe bezpieczeństwo (brak palnego paliwa)
  • Pełna niezależność od przyłączy gazu czy dostaw paliw stałych
  • Większa powierzchnia użytkowa domu (brak konieczności zagospodarowania metrażu na kotłownię)
  • Szybkość i wygoda w obsłudze (pełna automatyzacja bez konieczności uzupełniania paliwa np. węgla, drewna itp.)

Jak to działa?

Ciepło pobrane z powietrza (ok. 80%) przy użyciu energii elektrycznej sprężarki (ok. 20%) zapewnia ogrzewanie i gorącą wodę (nawet do 70°C). Technologia ta sprawdza się nawet przy bardzo niskich temperaturach sięgających -28°C. Pompa ciepła to komfort przez cały rok – zimą zapewnia wydajne ogrzewanie całego domu, a latem pasywne chłodzenie pomieszczeń.

Co obejmuje współpraca

Montaż i konfiguracja

To szybki proces (przeważnie 1-3 dni) niewymagający istotnych ingerencji w infrastrukturę budynku.

Finansowanie

Pomagamy w uzyskaniu atrakcyjnego kredytu lub leasingu oraz dofinansowania z programów „Czyste powietrze” i „Moje ciepło”.

Gwarancja i serwis

Zapewniamy nawet do 10 lat gwarancji i obsługi serwisowej na urządzenia i usługę montażu.

Zobacz również

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą oraz niezobowiązującej oferty!

Zobacz więcej

Pompa ciepła i fotowoltaika

Pompa ciepła dla domu jednorodzinnego

Pompa ciepła pobiera z otoczenia ciepłe powietrze, przekształca je i przekazuje w postaci energii do wnętrza domu. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możliwe jest ogrzanie wody do 70°C. Technologia ta ma zastosowanie przez cały rok, nawet gdy temperatury powietrza wynoszą -28°C, więc montaż pompy ciepła pozwala zachować komfort cieplny zarówno w zimie, jak i w lecie. Pompa ciepła cechuje się najwyższym współczynnikiem bezpieczeństwa, jest szybka i niezwykle łatwa w obsłudze.

Pompa ciepła, czyli oszczędność finansowa

Coraz wyższe koszty prądu i gazu stają się postrachem dla wielu rodzin mieszkających w Polsce. Pompa ciepła daje możliwość uniezależnienia się od wzrastających cen gazu oraz prądu. Z pompą ciepła zimą rachunki za ogrzewanie są niższe, a latem można zaoszczędzić na klimatyzowaniu pomieszczeń. Warto zwrócić także uwagę na niższe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Przy wyborze pompy ciepła nie występują koszty takie jak zamontowanie instalacji gazowej, budowa komina czy zaplanowanie kotłowni (na co potrzeba przeznaczyć jedno z pomieszczeń w domu). Istnieje również wiele programów dofinansowań. Należy do nich m.in. „Czyste powietrze” i „Moje ciepło”, do których składamy wniosek w imieniu naszych klientów. W przyszłości, dom wyposażony w zielone źródła energii będzie dużo atrakcyjniejszym budynkiem w trakcie potencjalnej sprzedaży niż nieruchomość korzystająca z tradycyjnych rozwiązań.

Pompa ciepła a środowisko

Pompy ciepła są ostatnio coraz częściej wybieranym ekologicznym źródłem energii. Pompa ciepła posiada najwyższą klasę energetyczną A++ oraz A+++, nie emituje żadnych spalin i pomaga w znacznym stopniu redukować emisję gazów cieplarnianych do otoczenia. Emituje ona o 20% mniej CO2 niż tradycyjne kotły gazowe i pozwala wykorzystać energię odnawialną w około 70%.

Pompa ciepła z fotowoltaiką

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to rozwiązanie, dzięki któremu rachunki za energię są ograniczone do całkowitego minimum. Jak to działa? 20-30% energii produkowanej przez pompę ciepła jest wynikiem działania sprężarki. Ta musi być zasilana energią elektryczną, która może pochodzić z różnego źródła, np. z paneli fotowoltaicznych. Wówczas działanie pompy ciepła jest całkowicie darmowe.

Pompy ciepła w ofercie Energypack

Stosujemy pompy ciepła charakteryzujące się wysoką niezawodnością i trwałością każdego komponentu. Nowoczesna technologia produkcji zapewnia bardzo cichą pracę, co wpływa pozytywnie na komfort życia mieszkańców. Dodatkowo pompy ciepła bardzo dobrze współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi, co więcej, można połączyć je z innymi urządzeniami w domu w ramach instalacji smart home.

Montaż pompy ciepła nie wymaga żadnych ingerencji w infrastrukturze budynku i jest bardzo szybki, trwa zazwyczaj od 1 do 3 dni. Stawiając na Energypack wybierasz najlepszych specjalistów, którzy odpowiedzą na każde pytanie i rozwieją wszelkie wątpliwości. Pomożemy w otrzymaniu dotacji oraz doradzimy w finansowaniu całej inwestycji (np. w uzyskaniu atrakcyjnego kredytu czy leasingu). Wszyscy nasi klienci otrzymują również do 10 lat gwarancji na produkty i usługi związane z kupnem i montażem instalacji z pompą ciepła.

Pompy ciepła – najczęściej zadawane pytania

Pompa ciepła jak wygląda?

Pompy ciepła powietrze-woda dzielą się na dwa rodzaje – split oraz monoblok. Ta pierwsza, jak sama nazwa sugeruje dzieli się na dwie jednostki – wewnętrzną i zewnętrzną. Z kolei monoblok posiada tylko i wyłącznie jednostkę zewnętrzną.

Pompa ciepła ile kosztuje?

Nie da się bez przeprowadzenia profesjonalnego audytu budynku dobrze dobrać mocy pompy ciepła. Każdy dom ma inne zapotrzebowania i wymagania techniczne. Ponadto cenę determinuje również marka urządzenia i koszt komponentów.

Pompa ciepła jak działa?

Pompy ciepła typu powietrze-woda działają na zasadzie sprężania i rozprężania gazu. Pozyskują w ten sposób energię która przetwarzana jest w ciepło wysokotemperaturowe i przeniesione na nośnik ciepła czyli wodę.

Pompa ciepła czy warto?

Biorąc pod uwagę rynek energetyczny w Polsce i na świecie, każdy posiadacz nieefektywnego źródła ciepła powinien zagłębić się w temat nowoczesnych systemów grzewczych. Ceny i dostępność konwencyjnych paliw sprawiają, że z roku na rok zwrot inwestycji się skraca.

Pompa ciepła czy piec indukcyjny/elektrodowy?

Kwestia alternatywnych źródeł ogrzewania jest dość niejasna. Jest to technologia która dopiero wchodzi na rynek konsumencki i zajmie jeszcze trochę czasu, aż zostanie ona udoskonalona. Na ten moment jest to rozwiązanie które może kosztować nawet dwa razy mniej niż pompa ciepła, natomiast wydajność energetyczna tych urządzeń nadal pozostawia wiele do życzenia.

Pompa ciepła czy pellet/węgiel/ekogroszek?

Najpopularniejsze rozwiązania jeśli chodzi o systemy grzewcze są na ten moment mało korzystne. W czasach gdy ceny pelletu rosną o 300% a hałdy węgla pustoszeją w zatrważającym tempie trzeba rozglądać się za alternatywą. W tej kwestii pompa ciepła wychodzi najkorzystniej.

Pompa ciepła czy gaz?

Kryzys dotyka również rynku gazowniczego, ceny szybują ku górze. Ze względu na sytuację geopolityczną inwestowanie w systemy gazowe określilibyśmy jako co najmniej ryzykowne.

Która pompa ciepła lepsza monoblok czy split?

Nie ma odpowiedzi na pytanie co jest lepsze. Różne rozwiązania stosuje się do różnych budynków i różnych preferencji właścicieli. Skuteczność działania urządzenia zależy w głównej mierze od producenta.

Kto wymyślił pompę ciepła?

Konstruktorem pierwszej pompy ciepła która została zamontowana w ratuszu Genewskim w 1912 r. był słowacki inżynier, pionier termodynamiki – Aurel Stodola, natomiast pierwsza pompa ciepła służąca do ogrzewania domu mieszkalnego powstała w Wielkiej Brytanii w 1928 roku.

Kiedy pompa ciepła się wyłącza?

Odpowiednio dobrana pompa ciepła moduluje generowaną moc w zależności od potrzeby i nie wymusza niepotrzebnego wyłączania się sprężarki.

Kiedy pompa ciepła się nie opłaca?

Pompa ciepła nie jest dobrym rozwiązaniem dla budynków źle ocieplonych. Wynika to z tego, że w takim przypadku pompa będzie pracować dłużej i mocniej, co spowoduje zwiększenie zużycia energii elektrycznej i co za tym idzie – zwiększenia kosztu utrzymania. Kolejnym przypadkiem w którym nie powinno się stosować pomp ciepła, są to budynki z żeliwnymi grzejnikami, ponieważ nagrzanie takich grzejników będzie wymagać bardzo dużo energii. Należy pamiętać że stare instalacje hydrauliczne nie są przeszkodą, natomiast należy je wcześniej przepłukać.

Jak pompa ciepła chłodzi latem?

Większość pomp ciepła posiada również funkcję chłodzenia. Wyróżniamy dwa rodzaje chłodzenia – aktywne – poprzez sprężarkę i pasywne – za pomocą usuwania ciepła z budynku popkami obiegowymi (działa tylko w przypadku pomp gruntowych). Należy pamiętać jednak, że chłodzenie pompą ciepła jest mało efektywne. Sprawdza się głównie w przypadku instalacji podłogowych.

Gdzie zgłosić pompę ciepła?

Większości pomp ciepła nie należy nigdzie zgłaszać.

Gdzie postawić pompę ciepła?

Jednostka zewnętrzna pompy typu monoblok powinna być umiejscowiona w jak najbliższej odległości od miejsca wpięcia do instalacji hydraulicznej. W zależności od zaleceń producenta, powinien zostać zachowany odstęp między ścianą a jednostką zewnętrzną, natomiast samo urządzenie powinno zostać podniesione na co najmniej 20cm. Wynika to z tego, że gdy działa sprężarka, skrapla się woda, która może zimą zamarznąć i tym samym popsuć urządzenie.

Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu?

Jak każde urządzenie elektryczne pompa ciepła zużywa energię. Po przeprowadzeniu audytu energetycznego budynku, ekspert szacuje przewidywany pobór prądu. Wpływać na to może moc urządzenia bądź ocieplenie budynku. Jednakże koszt ogrzania mieszkania pompą ciepła jest aktualnie najniższy ze wszystkich dostępnych w Polsce źródeł.

Czy pompa ciepła zamarza?

Pompy oferowane przez naszą firmę nie zamarzają. W urządzeniach typu split większość instalacji znajduje się wewnątrz budynku, natomiast w monoblokach zastosowany jest specjalny czynnik na bazie glikolu, dzięki któremu nie ma możliwości zamarznięcia. Ponadto w pompach zastosowane są specjalne opcje zabezpieczające przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo instalacja jest w pełni zaizolowana.

Dlaczego pompa ciepła musi pracować w układzie zamkniętym

Pompa ciepła ma wydzielony obieg, ponieważ w instalacjach hydraulicznych bardzo często znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogłyby spowodować usterki. Dlatego pompa przekazuje do instalacji domowej ciepło poprzez wymiennik ciepła.