Skip to main content

„Fotowoltaika”, mimo iż hasło samo w sobie jest już znane, to jednak cały czas budzi wiele obaw. Poniżej postaramy się rozwiać 5 najczęstszych wątpliwości.

Brak nasłonecznienia

Prawdą jest to, że instalacja fotowoltaiczna wymaga odpowiedniego nasłonecznienia. Wbrew poglądowi, że Polska nie należy do krajów, w którym nasłonecznienie jest bardzo wysokie, to dla paneli fotowoltaicznych jest ono wystarczające. Warto też wspomnieć, że światowym liderem w inwestowaniu w ogniwa słoneczne są Niemcy, które leżą na tej samej szerokości geograficznej co Polska.  Instalacje fotowoltaiczne są opracowane o najnowocześniejsze technologie, które działają nawet w pochmurne dni i produkują energię.

Brak dofinansowania

Jeszcze kilka lat temu branża fotowoltaiczna w Polsce była niszowa. Mikroinstalacje można było zobaczyć za granicą lub w TV. Jednak walka o dobrą jakość powietrza sprawiła, że ludzie stali się bardziej świadomi i zaczęli inwestować w odnawialne źródła energii. W tej chwili jest wiele dofinansowań, które ułatwiają zakup instalacji fotowoltaicznych. Należy tu, wymieć kilka wiodących programów wsparcia: Mój Prąd, Czyste Powietrze, programy RPO, a także wsparcie w postaci ulg termomodernizacyjnej lub inwestycyjnej.

Brak zwrotu inwestycji

To  najbardziej powszechny mit na temat fotowoltaiki w Polsce. Należy wspomnieć, że w tej chwili jest to jedna z najbardziej rozwijających się branż, co prowadzi do ogromnej konkurencji na rynku. W związku z tym ceny poszczególnych komponentów muszą być na takim poziomie, aby przeciętny klient mógł zainwestować w odnawialne źródła energii. Warto dodać, że zakup instalacji fotowoltaicznej z uwzględnieniem dotacji zwróci się już po ok. 6-7 latach a docelowo pozwoli na zaoszczędzenie wydatków związanych z energią elektryczną.

Instalacja nie pracuje w czasie zachmurzenia i zimą

W okresie zimowym, jak i podczas zachmurzenia dociera mniej promieni słonecznych na powierzchnię modułu. Nie oznacza to jednak, że panele słoneczne nie wytwarzają w tym czasie energii. Współczesne technologie ogniw pozwalają na produkcję prądu zimą a ponadto, należy dodać, że w słoneczne zimowe dni ich wydajność wzrasta, gdyż wolą one niższą temperaturę powietrza. Z obliczeń ekspertów wynika, że ilość dni słonecznych w ciągu roku w kontekście opłacalności mikroinstalacji fotowoltaicznej jest wystarczająca. Zwrócić uwagę należy również na fakt, że nadwyżkę wyprodukowanej energii latem można wykorzystać w okresie zimowym, kiedy produkcja energii jest niższa zgodnie ze stosowanym w Polsce systemem opustów.

Prosument to tylko osoba fizyczna

Z chwilą wejścia w życie nowelizacji ustawy OZE prosumentem stały się również przedsiębiorstwa. Od 29.08.2019 r. mogą one korzystać z pełni praw prosumenckich na zasadzie systemu opustów. Na tle stale rosnących cen za energię elektryczną jest to szansa na obniżenie kosztów działalności.

Podsumowanie

Branża fotowoltaiczna jest na tyle młoda, że w sieci i nie tylko krąży wiele fake newsów, dlatego tak ważne jest, żeby pozyskiwać rzetelną i sprawdzoną wiedzę. Mity te często tworzą w głowie inwestorów dodatkowe pytania, np. czy fotowoltaika jest bezpieczna? Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto więc sprawdzić wiele opinii oraz wypowiedzi ekspertów w tej dziedzinie.