Skip to main content

Instalacja fotowoltaiczna kojarzy się z panelami zamontowanymi na dachu nieruchomości. Bardzo korzystnym i innowacyjnym rozwiązaniem jest carport, czyli fotowoltaiczna wiata garażowa.

Konstrukcja i montaż carportu

Wiaty parkingowa to najczęściej modułowa konstrukcja stalowa na betonowych fundamentach, dzięki czemu można ją dostosować do indywidualnych potrzeb klientów. Może ona zostać powiększona o dowolną ilość modułów a tym samym umożliwić garażowanie większej ilości samochodów. Carport może być wolnostojący lub przylegający do budynku. Na wiatę wolnostojącą decydujemy się, przede wszystkim, gdy dach nieruchomości jest zacieniony, lub jego konstrukcja nie pozwala na zainstalowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej. Carport przylegający do budynku zazwyczaj wybiera się gdy, klient nie chce go znacząco rozbudowywać i zmieniać jego położenia.  Na rynku fowoltaicznym pojawiają się również drewniane wiaty fotowoltaiczne, które stanowią estetyczną i oryginalną dekorację na posesji.

Zalety fotowoltaicznej wiaty garażowej

Zainwestowanie w wiatę fotowoltaiczną to właściwe same zalety:

  • wykorzystanie miejsca garażowego do wytwarzania energii elektrycznej;
  • podwyższenie standardu nieruchomości;
  • możliwość skorzystania z dofinansowania np. ulga termomodernizacyjna;
  • możliwość zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznej z 8% VAT-em;
  • możliwość wyposażenia carportu w stację ładowania pojazdów elektrycznych.

Podsumowanie

Carport jest doskonałym przedsięwzięciem na wykorzystanie powierzchni garażowej oraz na produkcję energii elektrycznej. Wiaty idealnie sprawdzają się tam, gdzie przestrzeń można wykorzystać jako parking dla pojazdów np. parkingi domowe, hotelowe, firmowe, a także stacje benzynowe. Carport to inwestycja przyszłościowa, innowacyjna i ekologiczna, dlatego już teraz wzbudza ogromne zainteresowanie klientów.