Skip to main content

Niezawodność, wydajność, wiarygodność oraz opłacalność to cechy produktów, z których składa się gwarancja. Im wyższy poziom osiąga każda z tych zalet, tym producent udziela dłuższej gwarancji na swoje produkty.

Gwarancja na moduły

Producenci modułów zazwyczaj dają 10 -15 lat gwarancji na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli natomiast producent oferuje 25 – 30 letnią gwarancję na produkt, to oznacza, że jest pewny wysokiej jakości swoich urządzeń. Należy wspomnieć, że gwarancja produktowa zawiera w sobie: gwarancję na uszkodzenia mechaniczne, (która obejmuje wady powstałe w wyniku eksploatacji wpływające na funkcjonalność produktu),  gwarancję  serwisową (co oznacza, że najlepsi producenci rozszerzają gwarancję o serwis, dlatego w razie awarii wysyłani są fachowcy, których usługi finansuje producent), gwarancję na sprawność modułów, (która jest  bardzo ważnym parametrem). Producent deklaruje, że w przeciągu 25-30 lat uzysk spadnie od 0,5% do 0,7% rocznie. Warto wspomnieć o gwarancji liniowej zakładającej, że sprawność paneli słonecznych będzie stopniowo maleć, np. przez pierwsze 10 lat ten spadek będzie niższy, a przez kolejne lata będzie wyższy.

Gwarancja na falownik

Falownik jako serce instalacji fotowoltaicznej z reguły zostaje dostarczany do konsumenta z gwarancją opiewającą na 5 do 10 lat. Producenci tacy jak SMA czy SolarEdge, którzy są przekonani, że ich inwertery są bardzo dobre jakościowo, przedłużają odpłatnie gwarancję nawet do 20 lat. Co więcej np. SMA wychodzi naprzeciw swoim klientom oferując tzw. aktywną gwarancję, dzięki której w razie awarii inwertera, producent wysyła urządzenie zastępcze w ciągu 3 dni.

Gwarancja na konstrukcję

Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej jakość konstrukcji ma ogromne znaczenie. Producenci oferują gwarancje na swoje stelaże na ok. 10-12 lat. Objęte są nią przede wszystkim elementy metalowe pod kątem korozji, ale także wytrzymałość konstrukcji na obciążenie śniegiem czy wiatrem. Należy jednak pamiętać, że aby gwarancja była ważna to konstrukcja, musi być zamontowana przez wykwalifikowanych instalatorów zgodnie z zaleceniami producenta.

Energypack – certyfikat REC i gwarancja wykonawcy

Nasza firma jako sprzedawca instalacji fotowoltaicznych zwraca szczególną uwagę na jakość sprzętu, jak również na zadowolenie klienta, dlatego też zdobyliśmy certyfikat REC, dzięki, któremu mamy możliwość przedłużyć gwarancję o dodatkowe kolejne 5 lat na moduły, jeśli będą one zamontowane przez naszą wykwalifikowaną ekipę montażową. Nasza firma udziela również 24 – miesięcznej gwarancji co do jakości podzespołów oraz co wykonania montażu od daty podpisania protokołu przez klienta.