Skip to main content

Marka SolarEdge jest uznawana za światowego lidera w dziedzinie inteligentnych (wysoko-sprawnych) technologii fotowoltaicznych. Od momentu wejścia na rynek w 2006 roku rewolucjonizuje branżę, wprowadzając do sprzedaży nowoczesne falowniki, optymalizatory mocy i portale monitoringu. Filozofia przedsiębiorstwa bazuje na założeniu, że nieustanne udoskonalanie technologii energetycznych przyczynia się do lepszej przyszłości całej ludzkości.

Opis firmy SolarEdge

Główna siedziba jest zlokalizowana w Izraelu, a poprzez przedstawicielstwa firma prowadzi działalność  na kluczowych światowych rynkach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Japonii. Przedsiębiorstwo jest obecne na giełdzie NASDAQ, a banki oraz instytucje finansowe uznają je za sprawdzonego dostawcę w dziedzinie PV. Systemy SolarEdge zaimplementowano już w ponad 130 krajach świata.

Na przestrzeni kilkunastu lat SolarEdge wprowadziło na światowy rynek ponad 1,1 mln falowników i 25,2 mln optymalizatorów mocy. Nad rozwojem oferty nieustannie pracuje międzynarodowy zespół skupiający ponad 2400 specjalistów.

Izraelska firma opatentowała 126 rozwiązań, kolejnych 169 zostało zgłoszonych do zastrzeżenia. Mimo że są to produkty premium, falowniki czy optymalizatory mocy SolarEdge z roku na rok sprzedają się coraz lepiej.

Kolejnym potwierdzeniem sukcesu przedsiębiorstwa jest lista kilkudziesięciu branżowych nagród, przyznanych między innymi przez:

  • Intersolar,
  • Red Herring,
  • Frost & Sullivan,
  • Edison Awards.

Oprócz tego, że produkty SolarEdge są innowacyjne, okazują się też niezawodne, dlatego chętnie wybierają je nie tylko klienci indywidualni, ale również biznesowi. Udzielane gwarancje są poparte między innymi zaawansowanymi testami w komorach starzeniowych. Spełnione normy ISO 9001 oraz ISO 14001 idą w parze ze świadomym podejściem do etyki pracy i ochrony środowiska

Falowniki, optymalizatory i systemy monitoringu pracy

Jednym z popularniejszych produktów sygnowanych marką SolarEdge jest seria falowników trójfazowych SE15K – SE27.6K. Można je uznać za atrakcyjne między innymi ze względu na sprawność sięgającą 98%, która pozwala efektywnie pozyskiwać energię ze słońca. Inwerter spełnia normę ochrony IP65, dzięki czemu montaż na świeżym powietrzu jest możliwy i bezpieczny (tym samym zapewnia oszczędność miejsca w budynku).

Śledzenie pracy urządzenia jest możliwe dzięki zintegrowanemu monitoringowi działającego na poziomie modułu. Aby uzyskać bezpośrednią łączność, wystarczy skorzystać z Ethernet albo Wi-Fi. Na rynku trudno znaleźć sprzęt o podobnej charakterystyce, który jest tak lekki i łatwy w montażu.

Fenomen inteligentnych i wydajnych systemów SolarEdge wynika m.in. z możliwości monitorowania pracy paneli na żywo. Każdy moduł został podłączony do optymalizatora mocy, w związku z czym użytkownik jest w stanie interpretować jakość pracy między innymi z uwagi na kąt padania światła, zacienienie oraz inne czynniki. Korzystając z produktów SolarEdge, można skutecznie wykorzystać potencjał większości dachów.

Optymalizatory izraelskiego producenta zwiększają wydajność systemu nawet do 25%. Dzieje się tak dlatego, że system wychwytuje Maksymalny Punkt Mocy (czyli MPP) dla każdego panelu osobno i pozwala zoptymalizować napięcie. Identyfikowanie ewentualnych usterek czy zacienień jest bardzo wygodne i intuicyjne nawet dla początkujących użytkowników.

Dopasowanie modułów

Szczególnie duże korzyści z użycia optymalizatorów pojawiają się, kiedy występuje niedopasowanie prądowo-napięciowe na modułach, które nie powstaje jedynie za sprawą zacienienia części panelu, ale także przez inne czynniki takie jak: nierównomierne starzenie się ogniw w modułach, uszkodzenia diod obejściowych, „Dismatching” czyli różne moce znamionowe modułów.

Moduły fotowoltaiczne nie są jednakowe, większość producentów stosuje dodatnią tolerancję mocy do 5 W więc jeżeli instalacja PV składa się z paneli PV o mocy 270 Wp to w jej skąd mogą równie dobrze wchodzić moduły o mocy znamionowej 270 Wp, 273 oraz 275 Wp. W konwencjonalnym systemie wszystkie były by ograniczane niższą mocą najsłabszego modułu, dzięki optymalizatorom każdy moduł może być wykorzystany niemal w 100%.

Safe DC

Z punktu widzenia klienta bardzo ważne jest też bezpieczeństwo systemu. SafeDC to przeciwpożarowa technologia SolarEdge, która minimalizuje najczęściej występujące ryzyka. Gdy falownik w danym momencie nie pracuje, SafeDC automatycznie wyłącza go po stronie DC, w rezultacie czego spada zagrożenie porażenia prądem lub zapłonu.

Inwerter wyłączy się także przy zbyt wysokiej temperaturze. Urządzenie jest skonstruowane w ten sposób, żeby uniknąć ciągłego wyładowania zwanego łukiem elektrycznym. Instalację fotowoltaiczną wyposażoną w komponenty SolarEdge korzystniej się ubezpiecza.

Gwarancje i certyfikaty

Jak już zostało wspomniane, marka SolarEdge przywiązuje dużą wagę do jakości stosowanych komponentów i poddaje swoje unikatowe, nowatorskie technologie restrykcyjnym badaniom. Testy pozwalają zagwarantować użytkownikom wiele lat satysfakcjonującej eksploatacji zakupionych urządzeń.

Standardowo obowiązuje gwarancja:

  • 12-letnia na falowniki,
  • 25-letnia na optymalizatory mocy.

Istnieje możliwość płatnego przedłużenia gwarancji na inwerter do 20, a nawet 25 lat. SolarEdge na całym świecie oferuje kompleksowy serwis techniczny, udzielając pomocy zarówno na miejscu, jak i zdalnie.

Technologie SolarEdge są objęte certyfikatami potwierdzającymi ich najwyższą jakość. System SafeDC spełnia normy IEC/EN 60947-1, IEC/EN 60947-3, VDE AR 2100-712 oraz OVE R-11-1. Optymalizatory są produkowane zgodnie z dyrektywą niskonapięciową (LVD) 2014/35/EU, dyrektywą kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) 2014/30/EU i dyrektywą RoHS 2011/65/EU. Inwertery również spełniają normy produkcji, między innymi EN 50438:2013.

Marka SolarEdge jest obecna na rynku od 2006 roku i wciąż zmienia oblicze branży poprzez coraz nowocześniejsze i wydajniejsze produkty. To dobry wybór dla instalacji fotowoltaicznych, które mają być maksymalnie efektywne, bezpieczne i wytrzymałe. Szeroki wybór jedno- i trójfazowych falowników oraz cenione na całym świecie optymalizatory mocy i systemy monitorowania na żywo to technologie, w które warto inwestować.